Deaf Bonce Machete MFA-1.1000 1000W RMS Amplifier
20% Off
SKU: MFA-1.1000
Condition: New
Availability: Usually Ships In 1-2 Days
Shipping: Calculated at Checkout
Only 2 left
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Deaf Bonce Machete MFA-1.1000 1000W RMS Amplifier
Specifications:
  • Model: MFA-1.1000
  • Class: D
  • Number of the channels: 1
  • Frequency response: 10 - 250 Hz
  • 1 Ohm RMS Power (14.4 V): 1000 W
  • 2 Ohm RMS Power (14.4 V): 710 W
  • 4 Ohm RMS Power (14.4 V): 430 W
  • Minimum permissible load on the channel: 1 Ohm
  • Low pass filter: 50-250 Hz
  • Crossover: 24 dB/Oct
  • Subsonic filter: 10 - 55 Hz
  • Input terminal: 4 Ga
  • Output terminal: 8 Ga
  • Working voltage: 9 - 15 V
  • Signal-to-noise ratio: ≥ 88 dB
  • Size (W x L x H): 7.5" x 6" x 2.1"