DS18 FHSANL200A ANL Fuse Holder with 200A Fuse
19% Off
SKU: FHSANL200A
UPC: 029882493304
Condition: New
Availability: Usually Ships in 1-2 Days
Shipping: Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: DS18 FHSANL200A ANL Fuse Holder with 200A Fuse
Introducing DS18's FHSANL200A, this fuse holder with included fuse is designed to maximize your car audio system’s performance. Power is essential to unleash the true potential of your car audio system. That's why we’ve created this 200A ANL fuse. With this high-quality fuse at your disposal, you can push the boundaries of your amplifier's capabilities without compromising safety or performance.
This versatility ensures compatibility with a wide range of amplifiers, allowing you to customize your system to your preferences. DS18's commitment to providing flexibility dares you to create an audio experience that truly reflects who you are as an enthusiast. DS18's FHSANL200A Square ANL Fuse Holder with 200A Fuse is the ultimate choice for car audio enthusiasts seeking exceptional quality, reliability, and performance.
Product Highlights:
  • Square Fuse Holder
  • ANL 200 Amp Fuse Included
  • Connects to 1/0 - 4 GA Power Wire
  • Nickel Plated Contacts
  • Heat Resistant Base and Cover
Specifications:
  • Internal Materials: Nickel Plated
  • Mini ANL Fuse: 200A
  • Heat Resistant Plastic Housing: Yes
  • Clear Protective Cover: Yes
  • Gauge: 0/4
  • Dimensions (L x W x H): 6.5" x 3.25" x 1.5"