JBL Stage3 9637F (STAGE39637FAM) 6" x 9" Three-Way Car Audio Speakers
31% Off
SKU: STAGE39637FAM
UPC: 050036354004
Condition: New
Availability: Usually Ships in 1 - 2 Days
Shipping: Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: JBL Stage3 9637F (STAGE39637FAM) 6" x 9" Three-Way Car Audio Speakers
JBL Stage3 speakers bring patented technologies, world-class engineering and JBL pro sound heritage together to create a powerful line of car audio loudspeakers. Focusing on performance and fitment, they bring unrivaled sound performance to your vehicle. The high output 2 ohm DCR design extracts every watt of power from the amplifier or head unit enabling the patented Plus One™ woofers to deliver high output and solid deep bass performance. Our rigorous OEM-level reliability testing provides peace of mind when it's time to crank it up for that inimitable JBL adrenalin surge.
Plus One Woofer Cones
Edge-Driven Dome Tweeter
Edge-drive dome tweeters on 6-1/2" component system and 6"x9" 3 way speakers deliver broader and smoother high frequency response.
Engineered to Fit
Close attention to fitment is paramount to the success of this speaker family.
External Crossover with 0/+3dB Tweeter Level Control
Vented Basket Frame Design
Competitively Tuned
Specifications:
  • 6x9" 3-way coaxial car speaker for factory upgrade without grills
  • Power Handling:
    • RMS Power: 75 Watts
    • Peak Power: 375 Watts
  • Sensitivity (@ 2.83V/1m): 93dB
  • Frequency Response: 50Hz – 20kHz
  • Impedance: 3 Ohms