PRV Audio 8MB700FT 8" 700W RMS Midbass Loudspeaker – 8 Ohm
8% Off
SKU: 8MB700FT
Condition: New
Availability: Usually Ships in 1-2 Days
Shipping: Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: PRV Audio 8MB700FT 8" 700W RMS Midbass Loudspeaker – 8 Ohm (Each)
This midbass will stand up to years of serious professional use! Thanks to its special composed spider reduces distortion at a high excursion and double roll surround keep cone travel linear at high excursion. Due to its wide frequency band and 97 dB sensitivity rating, this speaker is ideal for pairing with compression drivers, on 3-Way system. The large 2.5″ voice coil allows for the high 700 watts power handling and warrants the outstanding cooling system implemented into the motor. Engineered with 11 mm of winding depth, this inside/outside voice coil provides excellent thermal and mechanical durability.
Features:
  • 2.5″ Voice Coil – More power handling and less distortion on mid low midbass frequencies
  • Ventilated voice coil gap reduces power compression
  • 8″ PRO audio Midbass speaker designed for Low Frequencies at High Power – 8 Ohm
  • 700 watts RMS program power gives capability of high acoustical output
  • More compact stronger neodymium version available 8MB700FT-NDY
Specifications:
  • Nominal Diameter: 8" (203 mm)
  • Nominal Impedance: 8 Ohm
  • Nominal Power Handling: 350 Watts
  • Continuous Program Power (RMS): 700 Watts
  • Max Peak Power: 1400 Watts
  • Sensitivity 2.83V at 1m: 97 dB
  • Recommended Hi Pass Crossover *For Full Power Handling: 95 Hz* *12db Per Octave Crossover
  • Frequency Response: 80 - 5,600 Hz
  • Voice Coil Diameter 2.5" (51 mm)
  • Voice Coil Wire: CCAW
  • Voice Coil Winding Depth: 11.0 mm
  • Former Material: Glass Fiber
  • Magnetic Gap Depth: 8.0 mm
  • Frame Material: Die Cast Aluminum
  • Sold Individually
Thiele-Small Parameters:
  • Equivalent Volume (Vas): 20.0 l
  • Excursion (mathematical) (Xmax): 3.50 mm
  • Free Air Resonance (Fs): 72.3 Hz
  • Mechanical Factor (Qms): 6.01
  • Electrical Factor (Qes): 0.33
  • Total Factor (Qts): 0.31
  • Cone Area (Sd): 249 cm²
  • Mechanical Mass (Mms): 20.94 g
  • Bl Factor (Bl): 12.25 Tm
  • Dc Resistance (Re): 5.2 Ohms
  • Inductance (Le): 0.46 mH at 1 kHz
  • Mechanical Mass Without Air (Mmd): 18.71 g
  • Mechanical Compliance (Cms): 0.231 mm/N
Mounting and Shipping Information:
  • Overall Diameter: 8.20” (208.5 mm)
  • Front Mount Baffle Cutout: 7.30” (185.5 mm)
  • Mounting Depth: 3.64” (92.5 mm)
  • Overall Depth: 4.00” (101.5 mm)
  • Net Weight: 9.38 Lbs (4.06 kg)
  • Shipping Weight: 9.65 Lbs (4.38 kg)
  • Carton Dimensions (W x L x H): 9.05” x 9.05” x 5.0” (230 x 230 x 127 mm)