Skar Audio AR1X12V-SPL Single 12" 'SPL Series' Armor Coated Ported Subwoofer Enclosure
8% Off
SKU: AR1X12V-SPL
UPC: 810028812338
Condition: New
Availability: Usually Ships in 1-2 Days
Only 2 left
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Skar Audio AR1X12V-SPL Single 12" 'SPL Series' Armor Coated Ported Subwoofer Enclosure
The Skar Audio AR1X12V-SPL is an armor coated, best in class, single 12", universal fit, 'SPL' grade, ported subwoofer enclosure. Our engineers developed this enclosure to offer the most demanding audiophiles a premium solution when looking to achieve maximum bass output from their sub-stage.
As it's name suggests, this enclosure is part of our SPL series of subwoofer enclosures, which are notably more performant than anything else on the market. Optimally tuned at 41 Hz, this ported enclosure utilizes an all new, rear, side port design which serves to increase bass output. The port was engineered strategically to maximize SPL output by routing air internally in a manner that maximizes pressure as it travels through the enclosure.
From the minute you open the packaging, it is evident how the quality of this enclosure stands in a league of it's own. Unparalleled in durability, it utilizes 1" MDF for the high-strength front baffle, with the remainder of the enclosure finished in 3/4" MDF. Every seam is carefully adjoined using high quality adhesives ensuring the enclosure is air tight. Thereafter, we line the internal walls of the enclosure with poly-fill to enhance the overall depth of sound it can reproduce.
Product Highlights:
  • Mounting Depth: 13.8125"
  • Cut-Out Diameter: 11.20"
  • Tuning Frequency: 41 Hz
  • Total Gross Air Space (Volume): 2.65 ft3
Specifications:
  • Ultra SPL Model: Yes - (MegaBass Design/Larger Volume/Rear Side Port)
  • Wood Type: MDF
  • Fitment Type: Universal
  • Enclosure Type: Ported
  • Wood Thickness: 1" Front Baffle | Remainder 3/4"
  • Enclosure Finish: Armor Coated
  • Fits How Many Subs: 1
  • Enclosure Finish Color: Black
  • Subwoofer Compatibility Size: 12"
  • Internal Speaker Wire Leads Pre-soldered: 12 AWG
  • External Push Terminal Wire Gauge Opening: 8 AWG
  • Port Width: 2.50"
  • Number of Ports: 1
  • Number of Subwoofer Chambers: 1
  • Tuning Frequency of Enclosure: 41 Hz
  • Number of Terminal Cup Connections: 1
Enclosure External Dimensions:
  • Depth: 17.75"
  • Height: 16.00"
  • Length: 27.25"
Subwoofer Mounting Parameters:
  • Subwoofer Hole Cut-out Diameter: 11.20"
  • Subwoofer Maximum Mounting Depth: 13.8125"