Atrend A362-10CP Dual 10" Sealed Subwoofer Enclosure for 2009 - 2023 Ford F150 Super Crew
14% Off
SKU: A362-10CP
UPC: 636644997576
Condition: New
Availability: Sold Out
Shipping: Calculated at Checkout
Out of stock
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Atrend A362-10CP Dual 10" Sealed Subwoofer Enclosure for 2009 - 2023 Ford F150 Super Crew
Strong, Reliable Vehicle Specific Enclosures
Features:
  • Over 30 Years of Box-Building Experience – Trusted quality and expertise
  • Premium Black Carpet Finish – Sleek, durable, and blends with factory interiors
  • Airtight Construction – Specialty-formulated aliphatic wood glue for a precision seal
  • Reinforced Build – Pneumatic brad nails secure panels for zero vibration or rattling
  • Custom Fit for Ford F150 Super Crew Cab 2009 & Up– Maximized space and performance
Specifications:
  • Designed specifically for 2009-2023 Ford F150 Crew Cab Trucks
  • May fit some 2019 legacy models
  • Outside Finish Materials: Premium Black Carpeted Finish
  • Material Thickness of Box: 5/8"-3/4"
  • Hardwood MDF construction
  • Rounded edges
  • Glued and Braced construction
  • Subwoofer Mounting Depth: 5.4"
  • Volume Per Sub. (Net Vol. Per Sub): 1.25
  • Box Depth (W x H x D): 50.63" x 8.62" x 13.63"