CT Sounds STRATO-12 12" 1250W RMS Car Subwoofer
12% Off
SKU: STRATO-12
Condition: New
Availability: Usually ships in 1-2 Days
Shipping: Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: CT Sounds STRATO-12 12" 1250W RMS Car Subwoofer
The subwoofer features a 3 inch - 4 layer high-temperature copper-clad aluminum voice coil, 170 oz double stacked Y35 grade ferrite magnet, die-cast aluminum basket, competition mega foam surround, dual round weaved copper tinsel leads, and a premium grade spider pack. Boasting a conservative rating of 1250 Watts RMS, this 12-inch subwoofer was engineered to savor the sonic euphoria that can only be achieved with a Strato Subwoofer.
Product Highlights:
  • RMS Power: 1250 Watts
  • MAX Power: 2500 Watts
  • Voice Coil Configuration: Dual 2 Ohm (D2) or Dual 4 Ohm (D4)
  • Push Terminal Size: 8 Gauge
Specifications:
  • Product Type: Car Subwoofer
  • Subwoofer Size: 12"
  • RMS Power: 1250 Watts
  • MAX Power: 2500 Watts
  • Voice Coil Type: 3 Inch - 4 Layer High-Temperature CCAW Voice Coil
  • Magnet Type: Double Stacked Y35 Ferrite Magnet
  • Bottom Plate Type: Signature Chrome Low Carbon Iron Bottom Plate
  • Surround Type: Dual White Stitched Competition Mega Foam Surround
  • Cone Type: Composite Paper with 4% Carbon Fiber Reinforcement
  • Tinsel Lead Type: Dual Round Weaved Copper Tinsel Leads
  • Terminal Type: 8 Gauge Push Terminals
  • Basket Type: Cast Aluminum
  • Spider Material: Poly-Cotton + Nomex Blend
Thiele & Small Parameters
D2
D4
Electrical Factor (Qes) 0.597 0.597
Mechanical Factor (Qms) 6.79 6.115
Total Factor (Qts) 0.549 0.544
Free Air Resonance (Fs) 31.1 Hz 31.8 Hz
Equivalent Volume (Vas) 22.14 L 22.41 L
Mechanical Mass (Mms) 371 g 351.96 g
Mechanical Compliance (Cms) 0.07 m/N 0.071 m/N
DC Resistance (Re) 1 Ω 1.66 Ω
BL Factor (BL) 11.03 Tm 13.96 Tm
Cone Area (Sd) 471.44 cm² 471.44 cm²
Excursion (one way) (Xmax) 15 mm 15 mm
Sensitivity (SPL) 84.52 dB 84.84 dB
Subwoofer Measurements:
  • Cutout diameter: 11.14"
  • Overall diameter: 12.90"
  • Mounting depth: 7.20"
Box Specifications:
  • Port Area: 32 in2
  • Displacement: 0.16 ft3
Flat Response Curve (SQ):
  • Sealed: 1 ft3
  • Ported: 1.50 ft3
  • Tuning Frequency: 32 Hz
Boomer Response Curve (SPL):
  • Ported: 1.75 ft3
  • Tuning Frequency: 32 Hz