About: DS18 6PRO300MB-4 6.5" Mid-Bass Loudspeaker 150W RMS - 4 Ohm (Each)
Professional Audio Speakers should slay their respective frequency ranges, and the 6PRO300MB-4 own the mid-bass range! Designed for powerful and punchy bass responses, the 6PRO300MB-4 deliver clear and loud sound without any distortion, making it perfect for those who like it LOUD! One of the key features of this speaker is its frequency response range, which spans from 80Hz to 6KHz. Expect a solid midbass response from the 6PRO300MB-4, which is essential for reproducing the lower frequencies of your music with clarity and impact. The 6PRO300MB-4 is an 4 ohm speaker and should be able to be incorporated into any professional audio system seamlessly. The 1.5” Voice coil on the 6PRO300MB-4 handles 150W RMS and 300W Max power levels; very manageable power settings for a speaker with an insanely high 96 dB sensitivity! If you’re looking to add a professional audio speaker that plays mid-bass notes with authority, the 6PRO300MB-4 is for you!