About: DS18 8PRO300MB-8 8" 150W RMS Midbass Speaker - 8 Ohm (Each)
One of the standout features of these speakers is their impressive frequency response range, which spans from 60Hz to 5KHz. This means that you can expect a solid mid-bass response from the 8PRO300MB-8, essential for reproducing the lower frequencies of your music with crystal-clear clarity and impactful bass notes that truly resonate.
Boasting a 8 ohm impedance, the 8PRO300MB-8 reduces overall power consumption and heat generated by your system. In addition to the 8-ohm configuration, the 8PRO300MB 6.5" Mid-Bass Loudspeaker is also available in a 4-ohm configuration.
With a 1.5” voice coil that can handle 150W RMS and 300W Max power levels, these speakers provide an impressively manageable power setting for a speaker with an incredibly high 96 dB sensitivity! If you're on the hunt for a professional audio speaker that can play mid-bass notes with authority, then look no further than the DS18 8PRO300MB-8!