Kicker 51KXMA15001 1500W RMS Mono Marine Subwoofer Amplifier
19% Off
SKU: 51KXMA15001
UPC: 713034044475
Condition: New
Availability: Sold Out
Shipping: Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Kicker 51KXMA15001 1500W RMS Mono Marine Subwoofer Amplifier
Delivering the same power at 1 or 2 Ohms, the KXMA1500.1 is an efficient Class-D marine mono amplifier, powerful enough to run multiple KICKER Marine subwoofers at high volume.
Product Highlights:
  • mono marine subwoofer amplifier
    • 750 watts RMS x 1 at 4 ohms
    • 1500 watts RMS x 1 at 2 ohms
    • 1500 watts RMS x 1 at 1 ohm
  • gain adjustment knob (0-11) also functions as clip light for easy setup
  • variable subsonic filter (10-80 Hz, 24 dB/octave)
  • variable low-pass filter (40-160 Hz, 24 dB/octave)
  • Kick EQ+ parametric bass boost
    • Center Frequency (10-80 Hz)
    • Bandwidth (1-5)
    • Boost (0-6 dB)
  • wired remote control included
  • weather-resistant conformal-coated circuit boards
  • front-mounted controls protected behind gasket-sealed fold-down door
  • Fail-Safe Integration Technology eliminates noise from your vehicle's electrical system
  • preamp inputs and outputs
  • speaker-level inputs
    • speaker wire to RCA adapters required
    • signal-sensing turn-on
  • wiring, fuse, and hardware not included with amplifier
  • 1/0-gauge power and ground leads and a 150-amp fuse recommended
  • dimensions: 11.19"W x 2.19"H x 8.39"D
What's in the box:
  • Mono marine amplifier
  • KMBLC Remote level control
  • 19.5' Remote cable(RJ-11 connectors on both ends)
  • Two 3/8" screws
  • Four 2" screws
  • 4 Washers
  • 3mm Allen key