Kicker 51LX16501 LX Series 1650W RMS Monoblock Car Amplifier
21% Off
SKU: 51LX16501
UPC: 713034020257
Condition: New
Availability: Special Order - Usually Ships in 3-5 Days
Shipping: Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Kicker 51LX16501 LX Series 1650W RMS Monoblock Car Amplifier
From the Ground Up
  • Monitor and adjust with the included LXRC Dash Remote
  • Class-D design for lower current draw, longer playing times, and lower operating temperatures
  • Gain-match LEDs show you perfect gain setting
  • KickEQ+™ parametric bass boost 0–6dB
  • Customize the appearance with reversible center panel and choice of 11 RGB LED accent colors
  • Equipped with FIT+™ technology, accepting low- and high-level signals up to 40V, with differential inputs designed to eliminate unwanted noise for crystal-clear sound
Comes with the LX REMOTE CONTROL (LXRC)
  • Dynamic fingertip dash remote of bass level adjustment
  • Displays battery voltage in fuel-gauge-style readout
  • Control of its RGB LED brightness
  • Output clipping indicator to prevent distortion and protect your system
  • Cable Length – 19.75 feet (6m) RJ45 cable
Specifications:
  • Mono subwoofer amplifier
    • 550 watts RMS x 1 at 4 ohms
    • 1000 watts RMS x 1 at 2 ohms
    • 1650 watts RMS x 1 at 1 ohm
  • Class D amp technology
    • Frequency response: 10-160 Hz
  • Channel gain knob with clip light
  • Adjustable RGB LED accent lighting and reversible center panel with Kicker logo
  • Variable low-pass filter: 40-160 Hz, 24 dB/octave
  • Variable subsonic filter: 10-80 Hz, 24 dB/octave
  • Switchable phase
  • Adjustable KickEQ+ parametric bass boost: 0-6 dB at 20-80 Hz, 1-5 bandwidth
  • Functions include subwoofer volume control
  • Clip indicator LED
  • SHOCwave2.0T sub-harmonic bass restoration
  • Graphic battery voltage meter
  • Controls RGB LED brightness
  • Compatible with start-stop vehicle systems
  • Preamp and speaker-level inputs
    • Speaker wire adapters included
    • Speaker-level inputs handle up to 40V (400W)