About: PRV Audio 10W1000-NDY-4 10" Woofer Loudspeaker 500W RMS - 4 Ohm (Each)
The 10W1000-NDY-4 is an extremely efficient 10″ woofer from PRV Audio. To stand up to the use and abuse of the professional sound environment we designed a 3″ CCAW voice coil that is wound inside-outside on a fiberglass former and features a generous 18 mm winding length for extended Xmax and less distortion. (with a suggested 80 Hz, 12 dB/octave high pass filter in place)! Its powerful optimized neodymium motor is vented to provide excellent cooling.