Skar Audio Dual 10" 1000W RMS Loaded Subwoofer Enclosure for Select 2017-Up Ford Super Duty (F-250/350/450) SuperCrew Cab Trucks
17% Off
SKU: L-VD-VS-2X10FORDSD-2017-2022-SUPERCREWCAB-V
UPC: 810028814769
Condition: New
Availability: Usually ships in 1-2 Days
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Skar Audio Dual 10" 1000W RMS Loaded Subwoofer Enclosure for Select 2017-Up Ford Super Duty (F-250/350/450) SuperCrew Cab Trucks
Skar Audio crafted this dual 10", ported, loaded subwoofer enclosure to fit perfectly in 2017-2025 Ford Super Duty (F-250/350/450) SuperCrew Cab Trucks. This all-in-one setup makes installation super easy, so you can quickly upgrade your truck's sound system without any fuss. It slides right under the rear seat of your SuperCrew Cab, blending seamlessly with your truck’s interior for a sleek, professional look.
Product Highlights:
  • Included Subwoofers: x2 VD-10 D4 10-inch Dual 4-ohm
  • Fits: 2017-2025 Ford Super Duty (F-250/350/450) SuperCrew Cab Trucks
  • Type: Dual 10" Ported Loaded Subwoofer Enclosure
Specifications
  • Type: Dual 10" Ported Loaded Subwoofer Enclosure - Fits 2017-2022 Ford Super Duty Super Crew Cab
  • Port Type: High Performance Slot Port Design
  • RMS Power: 1000 Watts
  • Peak Power: 1600 Watts
  • Port Width: 3.10"
  • Material Type: MDF
  • Enclosure Type: Ported
  • Subwoofer Size: 10"
  • Wood Thickness: 5/8"
  • Enclosure Style: Vehicle Specific
  • Number of Ports: 1
  • Enclosure Finish: Carpet
  • Qty of Subwoofers: 2
  • Material Thickness: 5/8"
  • Final Impedance Load: 1 Ω
  • Included Subwoofer(s): VD-10 D4
  • Enclosure Finish Color: Black
  • Number of Subwoofer Chambers: 1
  • Final Impedance (With Box Rise): 1.7 Ohms
  • Internal Air Space of Enclosure: 1.15 ft3
  • Number of Terminal Cup Connections: 2
  • Sensitivity: 85.1 dB
  • Frequency Response: 30 Hz - 350 Hz
  • Tuning Frequency of Enclosure: 40 Hz
Enclosure External Dimensions:
  • Height: 8.83"
  • Length: 56.50"
  • Depth 1 (Bottom): 14.31"