Skar Audio RP-1500.1D 1500W RMS Class D Monoblock Car Amplifier
18% Off
SKU: RP-1500.1D
UPC: 0760999042732
Condition: New
Availability: Usually ships in 1-2 Days
Shipping: Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Skar Audio RP-1500.1D 1500W RMS Class D Monoblock Car Amplifier
This amplifier is rated at a conservative 1,500 watts RMS power at a 1 ohm operating load, and is capable of putting out over 2,300 watts max power at 1 ohm. Featuring a high-speed MOSFET power supply, 4-way protection circuitry, advanced PCB board, and other internal high quality components, the RP-1500.1D shines when compared to anything in its class when it comes to power and reliability.
Product Highlights:
  • Power Handling:
    • RMS Power @ 1 Ω: 1,500W x 1 Ch (14.4v)
    • RMS Power @ 1 Ω: 2,300W x 1 Ch (14.4v)
  • Power & Ground Input Size: 4 Gauge
  • Remote Bass Knob and Cable Included
Specifications:
  • Type: Monoblock Car Amplifier
  • Class: D
  • Power Handling:
    • Peak Power at 1 Ohm: 2300 Watts x 1 Channel (14.4v)
    • RMS Power at 1 Ohm: 1500 Watts x 1 Channel (14.4v)
    • RMS Power at 2 Ohms: 930 Watts x 1 Channel (14.4v)
    • RMS Power at 4 Ohms: 550 Watts x 1 Channel (14.4v)
  • Efficiency at 4 Ohms: 0.9
  • Bridgeable: No
  • Strappable: No
  • Fuse Rating: 120 Amp
  • MOSFET Type: High Speed MOSFET Power Supply
  • Damping Factor: 150<
  • Bass EQ (Boost): Yes (0‚+6 dB‚+12 dB)
  • Output Channels: 1
  • RCA Line Output: No
  • Turn-On Circuit: Soft Turn-on Circuit
  • Working Voltage: 8.5V - 16V
  • Subsonic Control: Off - 50Hz
  • Tri-Mode Capable: No
  • Frequency Response: 20Hz - 250Hz
  • Protection Built-in: Yes - 4-Way (Thermal‚Voltage‚Speaker‚DC)
  • Power & Ground Inputs: 4 Gauge
  • Signal-to-Noise Ratio: 85 dB
  • Low Level Input (Gain): 6V - 0.2mV
  • Low Pass Filter (Variable): 50Hz - 220Hz
  • Power & Protection Indicators: Yes - LED Indicators
  • Remote Bass Knob & Cable Included: Yes
  • Dimensions (W x H x L): 6.20" x 2.25" x 14.37"
Real World Amplifier Dyno Test Results:
  • Dynamic (Peak) Power at 1 Ohm: 1,873 Watts x 1 Channel (14.4v)