Skar Audio SDR-1X12D2 Single 12" 600W RMS Loaded SDR Series Vented Subwoofer Enclosure
13% Off
SKU: SDR-1X12D2
UPC: 655036034217
Condition: New
Availability: Usually Ships In 1-2 Days
Shipping: Free Shipping
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Skar Audio SDR-1X12D2 Single 12" 600W RMS Loaded SDR Series Vented Subwoofer Enclosure
Skar Audio engineered the SDR-1X12D2 single 12-inch loaded vented subwoofer enclosure as a simplified option to add a competition-grade subwoofer system, without the guesswork involved in designing it from scratch. This loaded enclosure features one of our extremely popular SDR-12 D2 1,200 watt max power subwoofers, which arrives pre-loaded and wired up inside of a custom single 12" ported enclosure. The enclosure features a unique kerf port design, allowing for extreme levels of bass output. Furthermore, the enclosure is finished in premium grade black carpet for a sleek appearance and features the Skar Audio logo in white on the top surface of the box.The subwoofer comes pre-wired and loaded inside of the enclosure allowing for an easy and hassle free installation. The 2-ohm  subwoofer is wired up inside of the enclosure so that the final impedance load is configured for 1-ohm at the terminals.
Product Highlights:
  • Enclosure Configuration: Single 12"
  • Power Handling:
    • RMS Power: 600 Watts
    • Peak Power: 1,200 Watts
  • Final Impedance Load: 1 Ω
Specifications:
  • Size: 12"
  • Type: Single 12" Ported 1‚200W Peak Power Loaded Subwoofer Enclosure
  • Port Type: High Performance Kerf Style Port Design
  • RMS Power: 600 Watts
  • Peak Power: 1200 Watts
  • Wood Type: MDF
  • Port Width: 1.12"
  • Material Type: MDF
  • Enclosure Type: Ported
  • Subwoofer Size: 12"
  • Wood Thickness: 5/8"
  • Enclosure Style: Universal Fit Wedge Design
  • Number of Ports: 1
  • Enclosure Finish: Carpet
  • Qty of Subwoofers: 1
  • Material Thickness: 5/8"
  • Final Impedance Load: 1 Ω
  • Included Subwoofer(s): SDR-12 D2
  • Enclosure Finish Color: Black
  • Number of Subwoofer Chambers: 1
  • Internal Air Space of Enclosure: 2.00 ft3
  • Number of Terminal Cup Connections: 1
  • Sensitivity: 84.7 dB
  • Frequency Response: 22 - 300 Hz
  • Tuning Frequency of Enclosure: 34 Hz
Enclosure External Dimensions:
  • Height:
    14.30"
  • Length: 20.63"
  • Depth 2 (Top): 15.98"
  • Depth 1 (Bottom): 18.00"