Skar Audio SK-BUSBAR600 600A Power/Ground Distribution Busbar
19% Off
SKU: SK-BUSBAR600
UPC: 810028813168
Condition: New
Availability: Usually Ships in 1-2 Days
Shipping: Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Skar Audio SK-BUSBAR600 600A Power/Ground Distribution Busbar
Introducing the Skar Audio SK-BUSBAR600 600A Power/Ground Distribution Busbar, a highly conductive nickel-coated copper design with a durable polymer mounting base. Equipped with 3/8" terminal posts, (4) 14mm fastening nuts, and Phillips head fastening screws, this busbar was designed to ensure effortless installation. With a max amperage of 600A and a max voltage of 48V, it's the ideal power management solution for various applications.
Specifications:
  • Type: Power Distribution Block
  • Style: 4-Post Busbar
  • Mountable: Yes - Predrilled Mounting Holes for Easy Installation
  • Core Material: Copper
  • Exterior Finish: Nickel Plated
  • Wire Size Compatibility: Accepts True (AWG) Gauge Wire
  • Installation Hardware Included: Yes - 4 x 14mm Fastening Nuts & x4 Phillips Head Fastening Screws
  • Max Voltage: 48V
  • Max Amperage: 600A
  • Dimensions: 7.00" x 2.00" x 2.00"