Skar Audio SVR-1X10D2 Single 10" 800W RMS SVR Series Loaded Vented Subwoofer Enclosure
10% Off
SKU: SVR-1X10D2
UPC: 810028811522
Condition: New
Availability: Usually Ships In 1-2 Days
Only 3 left
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Skar Audio SVR-1X10D2 Single 10" 800W RMS SVR Series Loaded Vented Subwoofer Enclosure
This loaded enclosure encompasses one of our best selling, Skar Audio SVR-10 D2, 1,600 watt, dual 2-ohm subwoofers, which is pre-loaded and internally wired to a 1-ohm final impedance load at the terminal cup. Engineered specifically for this subwoofer, there are a slew of features that set this loaded enclosure in a league of its own. To start, it is constructed entirely out of premium 3/4" MDF, except for the front baffle, which features a double layer, counter-sunk, 1" thick front baffle. From there, it takes advantage of a uniquely designed, SPL oriented, mega-bass kerfed port, which fires out of the rear left side of the enclosure. Finally, we finish the enclosure in an extremely attractive black trunk-liner carpeting, ensuring it looks sleek and attractive in your ride.
Product Highlights:
  • RMS Power: 800 Watts
  • Peak Power: 1,600 Watts
  • Sensitivity: 83.6 dB
  • Frequency Response: 28 Hz - 250 Hz
  • Tuning Frequency of Enclosure: 41 Hz
Specifications:
  • Size: 10"
  • Type: Single 10" Ported 1‚600W Peak Power Loaded Subwoofer Enclosure
  • Port Type: High Performance Port Design
  • RMS Power: 800 Watts
  • Peak Power: 1600 Watts
  • Wood Type: MDF
  • Port Width: 1.84"
  • Enclosure Type: Ported
  • Wood Thickness: 3/4"
  • Enclosure Style: Universal Fit Wedge Design
  • Number of Ports: 1
  • Enclosure Finish: Black Carpet
  • Qty of Subwoofers: 1
  • Final Impedance Load: 1 Ω
  • Included Subwoofer(s): SVR-10 D2
  • Number of Subwoofer Chambers: 1
  • Internal Air Space of Enclosure: 1.10 ft3
  • Number of Terminal Cup Connections: 1
Enclosure External Dimensions:
  • Height: 13.00"
  • Length: 16.50"
  • Depth 2 (Top): 13.75"
  • Depth 1 (Bottom): 16.15"