Sony SRS-ULT30 ULT FIELD 3 Wireless Portable Speaker
SKU: SRSULT30
UPC: 027242931886
Condition: New
Availability: Special Order - Usually Ships in 3-5 Days
Shipping: Calculated at Checkout
Selected Color is
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Sony SRS-ULT30 ULT FIELD 3 Wireless Portable Speaker
Massive Bass. Ultimate Vibe.
Big Bass. Small Speaker.
Shoulder Strap for Easy Portability
Elevate Every Party
Ease of Use
Features:
  • Battery Care function helps to protect from overcharging
  • Bluetooth Fast Pair for one-tap pairing to compatible Android devices
  • Can be stood upright or laid flat
Specifications:
  • Colour: Off White, Forest Grey (Green), Black
  • Speaker Type: Woofer/Tweeter
  • Number Of Speaker: Tweeter Unit: 1, Woofer Unit: 1
  • Speaker Size: Tweeter Unit: Approx. Φ 20 mm, Woofer Unit: Approx. 86 mm x 46 mm
  • Sound Modes: Ult Power Sound: 1, Volume Step: 50, Custom Eq Band: 7
  • Sound Functions: Sound Field Optimization
  • Dimensions (W x H x D): Approx. 256 mm x 113 mm x 79 mm
  • Weight: Approx. 2.65 lb
  • Hands-Free Function: Yes
  • Communication System: Version 5.2
  • Compatible Profiles: A2DP, AVRCP, HFP, HSP, SPP
  • Speaker Add Function: Stereo Pair, Party Connect
  • Supported Codecs: SBC, AAC
  • Frequency Transmission Range: 20 Hz–20,000 Hz (44.1 kHz Sampling)
  • Frequency Range: 2.4 GHz
  • Input And Output Terminals: USB Type-C®2 (DC In / Out Only)
  • Compatible Smartphone Apps: Sound Connect
  • Battery Life: Approx. 24 H
  • Power Supply: DC, 5 V / 9 V, Internal Rechargeable, USB Type-C®
  • Usb Power Port For Smartphone: Yes
  • Power Consumption: Approx. 27 W (at 9 V 3.0 A)
  • Water Protection: IP66 / IP67
  • Power Consumption (Standby Mode / Low Power Mode): 0.3 W
  • Power Consumption (Networked Standby Mode) – Terminals: 0.5 W (Bluetooth® Function, All Terminals And Networks Connected)