Kicker 46CXA12001 CX Series 1200W RMS Monoblock Car Amplifier
19% Off
SKU: 46CXA12001
UPC: 713034012757
Condition: New
Availability: Usually ships in 1-2 days
Shipping: Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Have more questions? Ask an Expert
30-Day Return Policy
Canadian Owned & Operated
Price Match Guarantee
Descriptions
About: Kicker 46CXA12001 CX Series 1200W RMS Monoblock Car Amplifier
Mono Monster
Features:
  • Efficient Class-D amplifier
  • Three-second turn-on/off delay to eliminate unwanted interference
  • Variable 12dB crossovers provides control to dial in perfect sound
  • KickEQ™ 6dB variable bass boost for those additional low frequencies
  • 24dB subsonic filter for protection from potentially damaging frequencies
  • FIT+™ (Fail-safe Integration Technology-PLUS) means it works with nearly every radio
  • Accepts up to 40-volt input signal
  • Small footprint for easier installation
  • Compatible with CXARC Remote Bass Control
  • Vertical mounting hardware included for another unique look
Specifications:
  • Mono subwoofer amplifier CTA-2006 compliant
    • 600 watts RMS x 1 at 4 ohms (1200 watts RMS x 1 at 2 ohms)
    • 1200 watts RMS +/-10% x 1 at 1 ohm
  • Class D amp technology
  • Frequency response: 25-200 Hz
  • Variable low-pass filter (50-200 Hz, 12 dB/octave)
  • Fixed subsonic filter (25 Hz, 24 dB/octave)
  • Variable bass boost (0-6 dB at 40 Hz)
  • Preamp inputs and outputs
  • Speaker-level inputs
  • 3-second delay for turn-on and turn-off
  • Includes hardware for vertical mounting
  • Wiring, fuse, and hardware not included with amplifier
  • Dimensions (W x H x D): 12-5/8" x 2-3/8" x 6-3/4"
    • 4-gauge power and ground leads and a 150-amp fuse recommended
What's in the Box:
  • Mono amplifier
  • 2 Vertical mounting brackets
  • 3mm Allen wrench